TRY  
Türkçe  
Rezervasyon Hattı

Malatya da gezliecek yerler

Yayınlanma Tarihi: 01/10/2018

Malatya Gezilecek Yerler Listesi

Malatya merkezinde ve çevresinde yer alan tarihi ve doğal güzellikler ile şehrin gezilecek ve görülmesi gereken en güzel yerlerini sizler için listeledik.İşte Malatya gezilecek yerler listesi;

Arslantepe Höyüğü

Arslantepe Höyüğü Malatya

Malatya gezilecek yerler listemize Arslantepe Höyüğü ile başlıyoruz.Türkiye’nin en büyük höyüklerinden olan bu höyük Malatya, Orduzu‘da bulunuyor. Höyük Kara kaya barajıgölünün batı kısmında bulunuyor.Bölgede ilk arkeolojik olarak kazılar 1932 yılında Fransız arkeologlar tarafınca başlanmıştır. 1960 yılında ise İtalyan ve Roma La Sapianz üniversitesi arkeologları kazılara devam etmiştir. Bu kazı çalışmaları ise Arslantepe höyüğünün tarihini çok daha erken dönemlere taşımıştır. Gün yüzüne çıkartılan iki aslan ve bir kral heykeli Ankara’da bulunan Anadolu medeniyetleri müzesinde sergilenmektedir. Bu heykellerin ise yanı sıra mühür baskıları, kerpiç saray, kaliteli metal eserler, M.Ö 3600-3550 yıllarına ait bir tapınak ortaya çıkartılmıştır. Eğer Malatya’ya bir ziyaret gerçekleştirmek isterseniz, gezinize Arslan tepe höyüğünden başlayabilirsiniz.

Melik Sunullah Camii

Melik Sunullah Camii Malatya

Malatya’nın önemli ibadet mekanlarından biri olan cami, Malatya Ulu caminin batı kısmında yer almaktadır.Cami, Vaiz baba ve Koca Vaiz isimleri adlarıyla da anılıyor. Cami orijinal mimarisinden uzaklaşmış olsa da minaresi hala özelliğini korumaktadır. Cami minaresine ait olan kitabeye göre, M. 1393 yılı ile tarihlendirilmiş.

Levent Vadisi

Levent Vadisi Malatya

Levent vadisi Malatya’nın doğal güzelliklerini oluşturan önemli bir parçadır. Vadide bulunan mağaralar, ilginç yüzey şekilleri ve derin uçurumları keşfettikçe hem keyifli anlar yaşayacaksınız, hemde çok şaşıracaksınız.Akçadağ ilçesinde bulunan vadinin yüzey araştırmaları tamamlanmıştır. Yapılan araştırmalarda ise bölgede bulunan kabartmaların Genç Hitit Çağı dönemlerine ait olduğu bilgisi ortaya çıkmış. Levent vadisinde trekking yapabilir ve motor sporlarına dahil olabilirsiniz.

Yusuf Ziya Paşa Camii

Yusuf Ziya Paşa Camii Malatya

Yusuf Ziya Paşa camii, Malatya, Mücelli caddesi üzerinde bulunuyor. Cami, il merkezinde yer aldığından kolay bir ulaşım yoluna sahiptir. Caminin kitabesine göre 1793 tarihinde ismini aldığı Yusuf Ziya Paşa tarafınca yaptırılmıştır. Cami yapımında moloz taş ve kesme taşlar kullanılmış. Cami minaresi ise sonraki yıllarda eklenmiştir.

Kara Kaya Baraj Gölü

Kara Kaya Baraj Gölü Malatya

Atatürk barajından hemen sonra Türkiye’nin ikinci en büyük barajı olan Kara kaya Malatya il sınırları içinde bulunuyor.Barajın yapımı sırasında meydana gelmiş olan Kara kaya baraj gölü ise yakın bir tarihte kültür ve turizm bölgesi olarak kabul edilmiştir. Kara kaya barajı gölünün çevresinde turistik eserler ile birlikte feribot işletmesi çalışmaları da yapılıyor. Ayrıca Türkiye’nin en uzun demir yolu köprüsü de baraj gölünün üzerinde bulunuyor. Eğer sizde Malatya’da bir kaç gün geçirmek isterseniz baraj gölüne uğramayı ihmal etmeyin diyoruz.
Gezilecek yerleri malatya rent a car hizmeti ile gezebilirsiniz.

Son Haberler

Malatya da gezliecek yerler

Malatya Gezilecek Yerler Listesi Malatya merkezinde ve çevresinde yer alan tarihi ve doğal güzellikler ile...

Devamını oku

Malatya uygun fiyat rent a car

Lüks, uygun fiyatlı araç kiralama hizmetlerimiz ile sizlere hizmet vermekten onur duyuyoruz. ElitcarRental ...

Devamını oku

Malatya Kurumsal Araç Kiralama

Malatya kurumsal araç kiralama, aile tipine uygun araçlara sahip geniş bir araç filosuna sahiptir....

Devamını oku

Malatya Oto Kiralama

Firmamız 4 yıldır Malatya’da oto kiralama sektöründe yaptığı hizmetler ile sektörün temel taş...

Devamını oku

Kanalboyu Oto Kiralama

Malatya Kanalboyu rent a car, aile tipine uygun araçlara sahip geniş bir araç filosuna sahiptir. Ayrıca ş...

Devamını oku
Ödeme Yöntemleri
http://www.kanalboyurentacar.com/ © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır -